środa, 1 lutego 2012

Zabytki Ścinawy

Jak już pisaliśmy, znaczna część zabudowy Ścinawy została zniszczona w wyniku wojennych działań armii czerwonej w 1945 roku. Jednakże zachowało się kilka obiektów zabytkowych wartych obejrzenia.
Jednym z nich są fragmenty miejskich murów datowane na wiek XIV i XV. Niegdyś w ramach murów funkcjonowały dwie bramy - Brama Odrzańska i Brama Głogowska. Od XIX wieku bramy i mury były sukcesywnie rozbierane celem pozyskania materiału budulcowego. Obecnie istniejące fragmenty murów znajdują się w zachodniej części miasta, gdzie można jeszcze dostrzec ślady dawnej fosy miejskiej.

Innym ciekawym i chyba najcenniejszym zabytkiem Ścinawy jest Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego pochodzący z początku XIII wieku. Wzniesiona w stylu gotyckim trójnawowa halowa świątynia może pomieścić około 1000 wiernych. We wnętrzu bożnicy na uwagę zasługują bogato zdobione nagrobki kobiece, których pogrzeby datowane są na przełom XVI i XVII wieku.

Przechadzając się po ścinawskiej starówce odnajdziemy kilka starszych kamieniczek, jednak większość z zachowanych budynków i nieruchomości pochodzi z wieku XIX i XX.

Zapraszamy na urokliwy spacer po tym dolnośląskim miasteczku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz